Monografie o Církvi československé (husitské) se věnuje historiky doposud neprobádanému období let 1938–1945. V české historiografii zatím neexistuje ucelená monografie, která by podrobně mapovala vývoj a dění CČS(H) v kritických letech 1938–1945. Ambice autora této publikace nesměřovaly k napsání dějin CČS(H) v letech druhé republiky a nacistické okupace, ale jsou primárně zaměřeny na perzekuci a rezistenci tohoto církevního společenství, jak je uvedeno v podtitulu knihy.
Církev československá (husitská) byla po římskokatolické církvi druhou nejpočetnější církví v Protektorátu Čechy a Morava. Vzhledem k široké členské základně a působení nejen v českých zemích, ale i na Slovensku a ve Vídni, se CČS(H) musela vyrovnávat se změnami na evropském kontinentu. Neméně důležitý byl její zápas s okupační a protektorátní správou po březnu 1939, který se odrážel, způsoboval napětí a měl své důsledky na chod a vnitřní strukturu církve.
Kniha je strukturována do tří částí – 1. monografická část, 2. biografické medailony zahynulých duchovních, 3. biografické madailony vězněných duchovních. Hlavní monografická část je koncipována chronologicky. Jednotlivé kapitoly zachycují restriktivní zásahy, stěžejní oblasti církevního života a události, se kterými se musela CČS(H) v letech 1938–1945 vyrovnávat.
Autor doufá, že monografie přispěje k zaplnění některých bílých míst, ucelenějšímu a pravdivějšímu obrazu života Církve československé (husitské) v novodobých církevních dějinách Československa, zejména pak v letech 1938–1945, a že jména řady jejích věřících, kteří se zapojili do odbojových aktivit a dnes jsou již téměř neznámí nebo zcela zapomenutí, se vrátí do povědomí veřejnosti jako přirozená součást obrazu naší novodobé historie. Dluh české historiografie vůči sledovanému období československých církevních dějin je i po 72 letech od německé kapitulace značný. Ani Církev československá (husitská) se s druhorepublikovou a protektorátní periodou své existence dosud nevyrovnala a nepředložila ucelené dílo, které by přinášelo komplexní pohled na to, jak naplňovala ve světě poslání dané jí Ježíšem Kristem. Pro sebepoznání CČS(H), hledání kořenů nedávných či současných konfliktů a objektivní zhodnocení jejího významu a role v naší společnosti je historické zpracování dějinné cesty z let 1938–1945 nezbytné.
V úterý 19. prosince, od 17:00, ve Farského sále. Všichni jste srdečně zváni a Těšíme se na Vás!
Plná verze pozvánky