Sociální práce

Sociální poradnaBrát na sebe břemena druhých

Ke křesťanskému života neodmyslitelně patří služba potřebným. V našem sboru naleznete každý čtvrtek od 12:00 do 15:00 hod. Mgr. Šárku Kubínovou, která vám ráda poradí a pomůže v obtížné životní situaci, která na vás dolehla z důvodu nedostatku prostředků na nájem, zhoršeného zdravotního stavu, vysokého věku, životní krize či dlouhodobé zátěže při péči o jinou osobu. Pomůže vám zjistit, máte-li nárok na příspěvek na bydlení, případně na příspěvek na péči nebo jinou podporu. Může vás též doprovodit k lékaři nebo k jednání na úřadu. Veškeré služby sociální poradny jsou poskytovány zcela zdarma. V případě potřeby je možné se po domluvě dohodnout i na jiný individuální čas – tel.: 608 527 784.

 

Sběr šatstva pro diakoniilogo diakonie

Do našeho sboru můžete také každou středu a čtvrtek od 13:00 do 16:00 přinášet oblečení, které již nepotřebujete. My je pak předáváme diakonii, která je dopraví k těm, kteří je potřebují.

 

Sociální práce v minulosti

V roce 1937 zakoupil sociální odbor vinohradské obce domek v Jílovém u Prahy, nejdříve k prázdninovému pobytu dětí, v následujících letech přebudovaný na stálý Dětský domov Dr. Karla Farského. Svůj útulek v něm nalezlo několik desítek dětí evakuovaných z českého pohraničí, dětí židovského původu a dětí německých sociálních demokratů.

Po „Mnichovu“ zachránila židovské a německé děti paní Rosalinda Leeová odvozem do Anglie. V dalších letech sloužil domov přibližně padesáti dětem z rozvrácených rodin a sirotkům. Vedle Dětského domova se sociální práce po Druhé světové válce rozrostla i do nově založeného zařízení pro staré občany ve Všestudech u Veltrus.

Oba naše sociální ústavy „převzala“ v padesátých letech do správy komunistická moc. A později musely být odevzdány státu úplně. Ve vinohradské náboženské obci působil sbor služby, který pečoval o staré a nemocné, pořádal různé dobročinné bazary, jejichž výnosy sloužily této, ve své době neobyčejně rozvinuté, sociální práci.

One thought on “Sociální práce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + two =